כששואלים אותי מה אני הכי אוהב באוסטרליה, התשובה שלי היא שזו הרב תרבותיות שממחישה לי אישית עד כמה מדהים המקום הזה.אוסטרליה היא מדינת הגירה ומהווה דוגמה מצויינת ל״עולם החדש״ שבו מתערבבים בני לאומים ותרבויות שונות מכל העולם. כשהולכים ברחוב, רואים אנשים (כמעט) בכל הצבעים המידות והגדלים וזה מתבטא בכל מיני דרכים מעניינות.

חשוב לי לסייג את הכתוב כאן – קל להיגרר להגדרות כוללניות (ואפילו גזעניות) כשמדברים על פרטים בהקשר כללי של מוצא, תרבות ולאום. לא זו כוונתי כאן. אני כן רוצה לנסות ולהסביר את הרב תרבותיות ולכן יש צורך בהתייחסות לבני אדם שהגיעו מרקעים שונים, אבל אין בכוונתי לטעון שכל האנשים בהירי העור הם קבוצה הומוגנית יחידה בשם ״אירופאים״. יתר על כן, יש הבדלים תרבותיים ואפילו פיסיים גדולים בין אנשים ״אירופאים״ שמגיעים מדרום אפריקה, ארה״ב, אוסטרליה, יוון, פינלנד או רומניה. והכי חשוב – כל אדם הוא יחיד ומיוחד בפני עצמו.

אחרי ההקדמה הקצרה הזו, אעבור לסקירה כללי של האוכלוסיה האוסטרלית. כידוע, התושבים המקוריים באוסטרליה הם האבוריג׳נים. הם חיו עשרות אלפי שנים באוסטרליה לפני הגעתם של האירופאים ליבשת. באופן מצער מאוד, נכון להיום, האבוריג׳נים הם מיעוט קטן וכמעט ולא רואים אותם ברחובות הערים הגדולות כדוגמת סידני או מלבורן. אגב, המצב שונה באזורים מסוימים בצפון ומערב אוסטרליה. הנוכחות העיקרית בערים הגדולות היא של אנשים ממוצא אירופאי ואסייאתי. עד אמצע המאה העשרים רוב המהגרים הגיעו ממדינות הכתר הבריטי (לשעבר) – אירלנד, סקוטלנד וולש וכמובן אנגליה. אלו היו המהגרים הראשונים לאוסטרליה בעת החדשה ועד היום יש הרבה מהגרים שמגיעים ממדינות אלו. יש משפחות שכבר כאן דורות רבים ופגשתי אוסטרלים שמתגאים בכך שאבות אבותיהם היו פושעים שהגיעו לכאן במאה השמונה עשרה והם נחשבים ל״וותיקי הישוב״.

אחרי מלחמת העולם השנייה חיו באוסטרליה רק כשמונה מליון בני אדם. יתר על כן, גברים רבים נהרגו או נפצעו במלחמה. בממשל המקומי הבינו שפשוט אין מספיק אנשים כדי להגן ולפתח את היבשת הגדולה הזו. היחסים עם אינדונזיה היו מעורערים ואם הייתה רוצה בכך, אינדונזיה, השכנה מצפון, היא מדינה בעלת מאות מליוני תושבים והייתה יכולה לכבוש את אוסטרליה בקלות יחסית אם רק הייתה רוצה בכך. יתר על כן, במהלך מלחמת העולם השנייה, ניסתה יפן לכבוש חלקים מצפון אוסטרליה. הממשלה האוסטרלית החליטה להרחיב את אפשרויות ההגירה לאוסטרליה גם ל-לא אנגלים.

החל מאמצע המאה העשרים החלו להגיע גלי מהגרים ממדינות אירופאיות אחרות במספרים גדולים. הקהילה היוונית במלבורן למשל היא הקהילה היוונית הגדולה ביותר מחוץ ליוון. גם לאיטלקים יש כאן ייצוג גדול – רבים מהם הגיעו גם הם אחרי מלחמת העולם השנייה כשהם מותירים את אירופה החרבה הרחק מאחור. רוב המהגרים היו גברים צעירים ורווקים שבאו לבנות לעצמם עתיד במו ידיהם ובעבודה פיסית. בשלב מסוים החלו להתארגן ספינות ועליהן נשים רווקות שהגיעו כדי להתחתן עם בחיר ליבן ה״ווירטואלי״ (ברוב המקרים נוצר קשר מכתבים מראש ותמונות הוחלפו בטרם הגעתן של הנשים לאוסטרליה).

מאז התרחבה ההגירה וכיום ניתן למצוא באוסטרליה תושבים ממוצא אירופאי מכל מדינה שניתן להעלות על הדעת כולל דרום אפריקה (יש כאן קהילה ענקית של דרום אפריקאים לבנים שהגיעו לכאן אחרי קריסת ממשל האפרטהייד ולאור ההתדרדרות במצב במדינה), ניו זילנד ומאמריקה הצפונית והדרומית. בנוסף בשל הקרבה הפיסית והמצב הקשה בכמה מדינות במזרח אסיה כמו סין, הגיעו גם לא מעט מהגרים מאזורים אלה. עם זאת יש לציין שעד שנות השבעים הייתה מדיניות חצי רישמית שדגלה בעידוד הגירה של תושבים ממוצא אירופאי בהירי עור ולא ממש עודדה מהגרים ״אחרים״ מלהגיע לכאן. המדיניות הזו של ״אוסטרליה הלבנה״ הלכה יד ביד עם היחס לילידים האוסטרלים שסבלו אז מאפליה קשה.

המדיניות הזו השתנתה בסוף שנות השבעים ומהגרים החלו מגיעים יותר ויותר ממדינות כמו וויטנאם, לבנון, קוריאה, הודו ועוד. לא היה מדובר על גלי הגירה ענקיים, אלא על בודדים ומשפחות שהגיעו לכאן בדרך כלל בספורדיות. נכון להיום יש כאן אנשים פחות או יותר מכל מדינה אחרת בעולם ועם זאת עדיין יש ייצוג גדול הרבה יותר לאירופאים ולאסייאתים (בהכללה גסה) אל מול אנשים ממדינות אחרות. יש למשל יחסית מעט שחורים אפריקאים ויש גם יחסית מעט מוסלמים.

במפקד האוכלוסין האחרון רק כשניים וחצי אחוז מהאוכלוסייה האוסטרלית הזדהו כמוסלמים, אם כי יש כמה אזורים במערב סידני שבהם יש ריכוזי אוכלוסיה מוסלמית ושם האחוז גבוה הרבה יותר מן הסתם. כתבתי בעבר על החוויה הקולינרית המצוינת שאנו זוכים לה בכל פעם שאנו מגיעים לביקור בפרברים המערביים (והרחוקים) האלו. עד כמה שידוע לי, הקבוצות הגדולות הראשונות של מהגרים ממדינות ערב היו לבנונים שברחו ממלחמת האזרחים בשנות השבעים והשמונים. הרבה מאוד נוצרים וגם לא מעט מוסלמים עזבו אז את לבנון וחלקם הגיעו עד לאוסטרליה. בימים ההם חוקי ההגירה היו הרבה יותר מקלים מהיום, ומהגרים בודדים הביאו אחריהם משפחות שלמות. רבים מהם התערו בחברה אך עדיין יש לא מעט שהניכור החברתי והכלכלי של מהגרים נטולי כל, כמו גם המשבר המעמדי והתרבותי שאליו נקלעו, הוביל אותם לקהילות סגורות יחסית באזורים זולים (ועניים) יותר של סידני. בכמה מקרים נוצר מעגל עגום ומוכר של עוני, אבטלה ופשע. עד היום חלק ממשפחות הפשע הגדולות בסידני הם של מהגרים מלבנון, אבל חשוב לציין שמדובר על מיעוט בטל בשישים. אני מכיר הרבה מאוד לבנונים מדור ראשון ושני שהשתלבו והתערו מצוין בחברה.

כיום אוסטרליה היא עדיין מדינת הגירה מובהקת. רבע מתושבי אוסטרליה לא נולדו כאן. 25%! זה מספר גבוה מאוד ביחס למדינות אחרות. ההגירה כיום  היא לרוב על בסיס מקצועי. אם יש לכם תואר במקצוע מבוקש וכמה שנות נסיון מקצועי, הגירה זה עניין אפשרי בהחלט וכתבתי על כך בעבר למי שמעוניין בפרטים נוספים.

אני מאוד אוהב את הרב תרבותיות כאן. מתוך 20 איש בצוות שלי בעבודה, יש אנשים מתריסר מדינות שונות. בכיתה של הבן שלי יש ילדים שהגיעו מלפחות עשר מדינות שונות (יש רק 20 ילדים בכיתה…).

תמונה להמחשה מהאתר של אוניברסיטת סידני

מודעות פרסומת

אודות amnoncarmel

Researching the connection between future technologies and humanism for over a decade. Learning and teaching as much as possible about people, technology, history, science, cultures and focusing on futurism. I am fascinated by the influence of science and technology on our lives in the past, present and future.

»

 1. yara113 הגיב:

  צודק. הלוואי ובארץ היו לוקחים דוגמא איך ניתן לחבר ללא אפליות וללא גזענות.
  אגב בזמן ואחרי השואה הגיעו לסידני ומלברון גם פליטים יהודים .
  אחת המשפחות המפורסמות היא משפחת סמורגון. חושבת שכתבתי לך באחת הרשומות.
  (עסקי בשר) ועוד.
  אם מצבי לא היה כפי שהוא היום, בכף הייתי עוברת לסידני או מלבורן.

 2. mail2keren הגיב:

  מקסים, אינפורמטיבי ומעניין אמנון, תודה.

 3. ניצן הגיב:

  קראתי שהרב תרבותיות היא יותר משהו שהאוסטרלים אוהבים לחשוב על עצמם. מאשר משהו שבאמת קיים, כי חוץ מאוכל המנטליות די אחידה ולגבי מוצא רובם המוחלט הגיע מאירופה ולא ממזרח אסיה.

  • amnoncarmel הגיב:

   זה בהחלט לא משקף את מה שאני רואה כאן. ראשית אחוזים ניכרים מאוד של התיקים הגיעו ממזרח אסיה. יש אזורים שבהם מדובר ברוב המוחלט של האוכלוסיה ובאופן כללי ובהערכה גסה ביותר, לפחות לרבע מהאנשים שרואים בסידני יש מקור אסייתי כזה או אחר. אני באמת חושב שזה למעשה יותר מזה.

   הרב תרבותיות בהחלט חלק חשוב בחיים של אוסטרליה המודרנית. זה לא היה המצב בעבר, וגם כיום לא המצב בעיירות קטנות באזורים חקלאיים או נידחים, אבל בערים הגדולות ובמיוחד סידני ומלבורן יש אחוזים גבוהים ביותר של מהגרים מכל העולם וזה משתקף בהרבה מאוד מתחומי החיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s