לאחרונה התקיימו בסידני (ובכל מדינת NSW, שסידני היא חלק ממנה), בחירות לרשויות המקומיות. אני מודה שאני לא ממש מבין גדול בפוליטיקה האוסטרלית ומבין עוד הרבה פחות בכל הקשור למפלגות והנציגים השונים שרצו בבחירות לרשות המקומית. אלא מה? חייבים להצביע. אם לא מצביעים (וכל עוד לא מביאים אישור על כך שהייתה לכם סיבה טובה לא להצביע), עלולים לקבל קנס של $55 לאדם (כ-220 ש״ח). האמת שזו דרך מעולה לשכלל את הדמוקרטיה ולהגדיל את אחוזי ההצבעה. הלוואי והיו מיישמים את זה גם בישראל.

ולכן מצאנו את עצמנו באמצע יום שמשי ויפה במהלך סופהשבוע, הולכים להצביע בפעם הראשונה באוסטרליה בקלפי שמוקם בתוך בית ספר. אלא שלא היה לנו מושג למי להצביע ומי בכלל המתמודדים. ניסיתי לדלות מידע באינטרנט בטרם ההצבעה, אולם מצאתי בעיקר אתרים פרסומיים וקשה היה לעמוד על ההבדלים בין המועמדים השונים. כולם טוענים שהם רוצים מנלי ירוקה יותר, כולם רוצים מנלי שתומכת בקהילה, כולם רוצים עתיד טוב יותר לילדינו ושאר סיסמאות ריקות.

בכניסה לאזור הקלפי עמדו נציגים שונים שתמכו בכל מיני מועמדים ומפלגות. כל אחד הציע פלאייר ובו כמה מילים על המפלגה או המועמד שהוא מייצג ותמונות של המועמדים בחליפות על חוף הים. הם לרוב שמחו לדבר ולתת מידע נוסף. עם כל הניירות האלה וחוסר ההיכרות הבסיסית, הרגשתי ממש כמו סאלח שבתי מהסרט האלמותי של אפרים קישון.

בתור מישהו שאינו מכיר אף אחד מהמועמדים, רציתי לתת לקול שלי משמעות ולכן תחקרתי לפחות 5-6 אנשים שונים וביקשתי להבין מה ההבדלים הבולטים בין המועמדים. הייתי נחרץ לגלות את ההבדלים בין המועמדים השונים ושאלתי שאלות ישירות. חלק מהמתנדבים ידעו לענות ואילו אחרים רק חילקו פליירים וחייכו חיוך נבוך. בסופו של דבר ההבדלים העיקריים שמצאתי עמדו על תוכניות הפיתוח של מנלי.

ראש העיר הנוכחית – ג׳ין היי (Jean Hay) אימצה תוכניות רציניות לפיתוח מנלי ויאמר לזכותה שכבר ביצעה לא מעט תוכניות שכאלה בשנים האחרונות בהצלחה. למשל אחת התוכניות העתידיות האלו כוללת בנייה של חניון תת קרקעי ציבורי גדול בכניסה למנלי וסגירה של כמה חניונים קטנים ומיושנים במרכז מנלי, ובמקומם פיתוח של הסמטאות הקטנות לאזורי מסחר קטנים – גלריות, בתי קפה וחנויות. תוכנית אחרת כוללת פתיחה של בריכה ציבורית מקורה ומחוממת שתתווסף למתחם של הבריכה הציבורית הפתוחה שקיימת כיום ותוכנית שלישית כוללת שיפוץ כולל ובנייה של קומה מסחרית שנייה לרציף המעבורת המפורסם של מנלי. התוכניות האלה מגיעות כמובן עם תג מחיר של מליוני דולרים ורבים מהמועמדים טענו שמדובר בבזבוז כסף ושעדיף להשקיע באפיקים אחרים.

אחרי כחצי שעה של עיון בפלאיירים ושיחות עם נציגים שונים גיבשנו את דעתנו והרגשנו מוכנים להצבעה.

נכנסנו לקלפי. כאן בדקו שאנחנו מופיעים ברשימה (בלי שבדקו שום תעודה מזהה!) והפנו אותנו למלא את טפסי ההצבעה. יש שני טפסים שונים – אחד לראש העיר והשני לחברי המועצה. לאחר מילוי הטפסים שמים את הטפסים המקופלים בתוך תיבה גדולה ויוצאים החוצה.

זוהי ההצבעה הראשונה שלנו כאן כאזרחים אוסטרלים והתהליך מאוד דומה, גם אם קצת פחות פורמלי באופן כללי למה שמתרחש בישראל. אני חושב שההבדל הגדול ביותר הוא שרוב התושבים ניגשים להצביע לרשות המקומית, בניגוד לנעשה בישראל. כאמור אין ממש ברירה שכן אחרת עלולים לחטוף קנס. נחכה לראות כיצד יראו הבחירות לפרלמנט…

20120918-081631.jpg
הכניסה למתחם בית הספר – מתנדבים מחלקים פלאיירים בכניסה והגדר מכוסה בפוסטרים של המועמדים השונים.

20120918-081642.jpg
מזהים את השם לפי הרשימות

20120918-081649.jpg
ממלאים את טפסי ההצבעה

20120918-081658.jpg
שמים את פתקי ההצבעה בארגז הקרטון בקלפי המתאים.

מודעות פרסומת

אודות amnoncarmel

Researching the connection between future technologies and humanism for over a decade. Learning and teaching as much as possible about people, technology, history, science, cultures and focusing on futurism. I am fascinated by the influence of science and technology on our lives in the past, present and future.

»

 1. עידן הגיב:

  עם כל האהבה לשייקה אופיר זצ"ל, "סלאח שבתי" הוא סרט של אפרים קישון, בכיכובו של חיים טופול. אופיר לא השתתף בסרט.

  • amnoncarmel הגיב:

   תודה על התגובה, אתה צודק כמובן. משום מה זכרתי ששייקה אופיר כתב את התסריט, אבל זה באמת היה אפרים קישון, שהוא אחד הכותבים האהובים עלי ביותר בישראל. תיקנתי את הטקסט.

 2. אבינועם ביר הגיב:

  שלום אמנון.

  עם ההתרגשות ההדדית באשר לכוחה של הדמוקרטיה, עולים בי ספקות ביחס לשאלה האם נכון הוא לחייב אזרחים להצביע.
  דומני שחלק מיופיה של הדמוקרטיה הוא לאפשר לאזרח ליטול מעורבות פוליטית במינון הנראה לו לנכון – החל מחברות במפלגה וכלה באפטיות מוחלטת והדרת רגליים מלאה מהקלפי.
  כאש אזרחים יהיו מחויבים להצביע – אינני בטוח שהמחזה הנפוץ יהיה כדוגמתך – אנשים המשקיעים מזמנם ומרצם בכדי לברר לאשורם את עמדותיהם של כלל המועמדים. דומני שנראה יותר אנשים שמשלשלים פתקים באופן שרירותי או הומוריסטי. לטווח הרחוק הדבר יצור אצל הציבור זלזול בהליכי הדמוקרטיה ושכרנו יצא בהפסדנו.

  דעתי…

  • amnoncarmel הגיב:

   היי ותודה כל התגובה.

   זו הדילמה העתיקה אודות ה – Nanny State – איפה הגבול בין הרצון של המדינה לאזרחים ״טובים״ ומועילים לבין חופש הפרט.

   זה לא נכון לגבי כל הנושאים שבהם המדינה מתערבת בחיים הפרטיים, אבל דווקא כאן אני אישית חושב שזה עדיף. נכון שיהיו כאלה שיעשו צחוק מהעניין, אבל בשורה התחתונה אני רואה יותר נזק במצב שבו מיעוט קובע את סדר היום של הרוב.

   אם אני לא טועה, אחוז ההצבעה בבחירות מקומיות עומד על עשרות אחוזים בודדים. נאמר ששלושים אחוז מהאוכלוסייה בוחרת את הרכב העירייה ומתוך שלושים האחוזים, רק עשרים מצביעים עבור ראש עיר כזה או אחר. התוצאה היא דמוקרטיה מעוותת. היות ובמקרים רבים מי שנפגע הוא מעמד הביניים והמרוויחים הם שכבות מאוד מסוימות באוכלוסיה כמו החרדים, הרי שיש כאן בעייה.

   אני אישית חושב שעדיף היה לו היה קנס סימלי למי שסתם לא בא להצביע (ולא בגלל סיבה אמיתית כלשהי), אבל אני מבין גם את הדעה שלך והיא כמובן לגיטימית והגיונית. אין כאן נכון או לא נכון, אלא שני מצבים לא אידאליים שאפשר למצוא עבור שניהם בעד ונגד.

 3. עופר D הגיב:

  חוויה מעניינת, והתמונות באמת מזכירות את הארץ.
  עניין הקנס מעניין עקרונית. שווה מחשבה.

  שבוע טוב ושנה טובה, ידידי

 4. שירי הגיב:

  שלום אמנון, שמי שירי ואני כתבת ב-ynet.
  מעוניינת לשאול אותך מספר שאלות בנוגע לבחירות באוסטרליה בעקבות הבלוג שכתבת על בחירות מקומיות בסידני.
  כיצד ניתן ליצור איתך קשר בהקדם?
  תודה,
  שירי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s