סידני ידועה בעיקר בזכות החופים שלה, ושני החופים המפורסמים ביותר הם חוף בונדאי (Bondi) וחוף מנלי (Manly).  לדעתי האישית מנלי יפה הרבה יותר מבונדאי ולכאן אחרי שבועות ארוכים של הכנה אני מביא לכם כאן את רשמי ממנלי. אני מקווה שתהנו מהתוצאה.
זכויות היוצרים של כל התמונות בכתבה הן שלי. אתם מוזמנים להשתמש בתמונות, כל שאבקש הוא קרדיט הולם ולינק לעמוד זה או לעמוד הראשי של  הבלוג. לפתיחת הקישורים והתמונות בחלון חדש, החזיקו את מקש ה-SHIFT לחוץ ואז לחצו על הלינק באמצעות העכבר.
 

אודות מנלי והחופים הצפוניים

באופן רשמי השם סידני מתייחס רק לאזור זעיר יחסית – כ- 25 קמ"ר בלבד. זהו מרכז העסקים של העיר שנקרא גם ה- CBD – Central Business District. זה בערך כמו שיקראו תל אביב רק לאזור רמת החייל או מתחם הבורסה. מסביב לאזור קטן זה נמצאים עשרות רבות של שכונות / פרברים שמפוזרות לכל עבר. לרוב כשמדברים על סידני מתייחסים לאזור סידני רבתי – המטרופוליטן שמשתרע על שטח עצום של יותר מ- 12,000 קמ"ר (לשם השוואה השטח של ת"א הוא 51.8 קמ"ר). באזור סידני כולה גרים כיום כ- 4.2 מליון איש. אגב, צפיפות האוכלוסין גם היא נמוכה משמעותית מאשר בת"א – 4,023 נפשות לקילומטר בסידני אל מול 7,445 נפשות לקמ"ר בתל אביב.
מנלי (Manly) ממוקמת בצד הצפון מזרחי של סידני רבתי, בחלק הדרומי של אזור שנקרא החופים הצפוניים (Northern Beaches) שכולל חופים רבים ברצועת יבשה שמשתרעת צפונה עד לפאלם ביץ` – עיירת נופש מפורסמת בה  גרים כל מיני סלבריטאים אוסטרלים. פאלם ביץ' ידועה בעיקר כאתר הצילומים של אופרת הסבון האוסטרלית "קרוב רחוק". פאלם ביץ` מרוחקת כ- 40 דקות נסיעה ממנלי. למנלי יש שני חופים עיקריים – החוף הראשי של האוקיאנוס והצד השני שגובל במפרץ סידני. ניתן להגיע מצד לצד בהליכה של כחמש דקות בלבד ולי אישית זה הזכיר את אזור התיירים באי קו פנגאן שבתאילנד
כחלק מההכנות לכתבה הכנתי מפה אינטראקטיבית של מנלי שכוללת את צילומי הלווין של גוגל. תמצאו שם את האטרקציות המרכזיות באזור כולל כמה מהתמונות המופיעות בהמשך המאמר. 
 

Northern beaches Map-Large.jpg

מבט על אזור סידני. אזור החופים הצפוניים מסומן בכתום ומנלי בכחול. מרכז העיר ואזור העסקים הראשי בסידני מודגש בצבע אדום

Manly map.jpg
כשרואים את המפה של מנלי, אפשר להבין חלק מהקסם של המקום. בדומה לאזור התיירים באי קו-פנגאן, גם כאן אפשר להגיע ברגל מחוף לחוף בהליכה של כחמש דקות בלבד
ההיסטוריה של מנלי
ההיסטוריה הידועה של מנלי קצרה למדי, בדומה להרבה מקומות אחרים באוסטרליה. במשך עשרות אלפי שנים חיו האבוריג`נים באזור, ואזורים מסויימים במנלי היו אף אתרים מקודשים לאבוריג`נים, אלא שבאופן מצער עד מאוד, לא נותר לכך כיום כמעט שום זכר. כשהגיע האדם הלבן למנלי, בסוף המאה השמונה עשרה, חיו באזור שני שבטים עיקריים – שבט הקאימאי (Kayimai) ושבט הקנלגל (Cannalgal). בינואר 1788 הגיע המושל הבריטי הראשון של סידני – קפטן ארתור פיליפ, במסגרת מסע מחקר שערך באזור. הוא התרשם מהאבוריג`נים החסונים שבאו לקראתו בסירות קאנו. אי הבנה הובילה לכך שהמקומיים תקפו אותו בחנית, אך קפטן פיליפ הפצוע הורה לחייליו שלא להתקיף בתגובה (באופן די מפתיע, אני חייב לציין). קפטן פיליפ החליט לקרוא למקום מפרץ מנלי (Manly Cove) על שם ההתנהגות הבוטחת וה"גברית" של אותם אבוריג`נים. מעניין האם היו למקומיים "מאפיינים גבריים" אחרים שגרמו לו לקרוא למקום "Manly". כנראה שלעולם לא נדע…
במשך שנים ארוכות נותרה מנלי מבודדת ומרוחקת כאשר הגעה למקום דרשה נסיעה יבשתית ארוכה ומסוכנת של יותר מ-110 ק"מ בדרכים לא סלולות בסיבוב ענק דרך דרום מערב סידני מסביב למפרץ ג`קסון (מפרץ סידני) ובמנלי התקיימה רק קהילה חקלאית קטנה שחיה בדוחק. אך כל זה השתנה כאשר ב-1853 הנרי גילברט סמית` התחיל לפעול. הוא היה בעל חזון ונחשב לאחד המייסדים של מנלי. הוא החל בהקמה של היישוב וברכישה מאסיבית של אדמות באזור תוך מטרה להפוך את מנלי לאתר התיירות המועדף על המתיישבים האנגלים. הוא החל את שירות המעבורת למרכז סידני, בנה בתי מלון, בתי ספר, כנסייות, אטרקציות, פסלים ועוד. ב-1877 מועצת מנלי הוכרה כגוף רשמי וב-1880 כבר מדובר היה באתר תיירות פופולארי ושוקק חיים.
בראשית המאה העשרים הגיעה תרבות הגלישה למנלי כאשר ב- 1907 התרחש האירוע המתועד הראשון של " Bodysurfing" שביצע פרד וויליאמס. ב-1914 הביא דיוק קהאנאמוקו (Kahanamoku) את הגלישה מהוואי ונחשב עד היום לממציא הגלישה המודרנית. מאז ועד היום הגלישה במנלי היא חלק מהתרבות והגאווה המקומית. למידע נוסף אודות ההיסטוריה של הגלישה במנלי לחצו כאן.
כדי להגיע דרך היבשה ממרכז סידני ועד למנלי, יש צורך לחצות שני גשרים – גשר המפרץ המפורסם (שנקרא גם גשר סידני או Harbour bridge) שליד בית האופרה ומעל מפרץ ג`קסון ואת גשר הספיט שמעל "מידל הרבור" (Middle Harbour). גשר הספיט הראשון נבנה בשנת 1924 וגשר המפרץ נבנה ב-1932. מרגע ששני הגשרים האלה היו גמורים, ההגעה לסידני הפכה לקלה יותר והביאה איתה זרם של תיירים, דיירים והשקעות. עוד על ההיסטוריה של הספיט ברידג`, כולל תמונות היסטוריות, לחצו כאןעם השנים הפכה מנלי ליעד תיירות מועדף על תיירים מקומיים ומכל העולם. בשנות הארבעים יצאה חברת הספינות בסלוגן שהפך למטבע לשון כאן: Manly – 7 miles from Sydney and a thousand miles from care".
הגעה ברכב למנלי
אפשר להגיע ברכב פרטי למנלי, שנמצאת במרחק של כ- 30 דקות נסיעה ממרכז סידני. הדרך עוברת דרך ה"ספיט" – רחוב מתפתל שמוביל מאזור שנקרא מוסמן (Mosman) עד למנלי והחופים הצפוניים. הדרך עוברת בין היתר על אותו ספיט ברידג` (Spit Bridge ) שאותו הזכרתי בפיסקה הקודמת. ליד הגשר תמצאו שמורה קטנה שנקראת The Spit Reserve. יש שם כמה מועדוני יאכטות ומסעדות דגים וחשוב מכל – נוף פנורמי מקסים על המפרץ שנקרא "מידל הארבור (Middle Harbour) משני צידי הגשר. המקום יפה במיוחד בשקיעה, אז ניתן לראות את השמש שוקעת במפרץ – מחזה נדיר בסידני היות והחוף הראשי של סידני הוא במזרח.
אחד ממסלולי ההליכה המפורסמים ביותר בסידני הוא מנלי – גשר הספיט Manly to Spit Bridge. מדובר על מסלול באורך כ- 9.5 ק"מ בדרגת קושי בינונית שאותו אפשר לעשות בכ- 3 – 4 שעות של הליכה יפה לאורך החופים. מי שמעוניין ימצא כאן מידע נוסף על המסלול. אפשר לקחת גם חוברת עם מפה במרכז המבקרים (פרטים בהמשך).
Sunset Over Spit Park.jpg  Sunset Over Spit Park 3.jpg 
שמורת ה-Spit בשקיעה
הגעה במעבורת למנלי
במידה ואין לכם רכב, או שסתם לא בא לכם להסתבך עם חנייה, הדרך הנוחה והמהנה ביותר להגיע למנלי ממרכז העיר היא באמצעות מעבורת. הנסיעה יוצאת מה'תחנה המרכזית' של המעבורות בסידני, מקום שנקרא הסירקולר קי (Circular Quay) ונמצא צמוד לבית האופרה ולאזור ה- The Rocks. יש 2 סוגי מעבורות שמגיעות למנלי ויוצאות מרציף מספר 3 – ה- Ferry והמעבורת המהירה שעולה קצת יותר אך מגיעה בכמחצית מהזמן. במעבורת הרגילה (Ferry) הנסיעה אורכת כחצי שעה אבל אפשר להנות מהנופים המדהימים לאורך כל הנסיעה כשעומדים או מסתובבים על הרציף בחוץ. בעונת התיירות כדאי להגיע מוקדם ולתפוס מקום על אחד הספסלים הבודדים שבחוץ. כל עוד אתם לא מאוד ממהרים אני ממליץ בחום על נסיעה במעבורת הרגילה. את הלו"ז המדויק של כל המעבורות אפשר למצוא כאןהנסיעה במעבורת היא חוויה מומלצת במיוחד. ככל הנראה לא תזכו לנסיעה יפה יותר בכלי שייט בשום עיר אחרת בעולם.  המעבורת עוברת בתוך מפרץ ג`סידני בין סירות, יאכטות, מפרשיות ושאר כלי שיט בצמוד לבית האופרה, גשר סידני, הפרברים המזרחיים, החוף הצפוני, שמורות טבע ופארקים לאומיים ועוד עד שהיא מגיעה למנלי.
 
Australia - Sydney - April 2004 068.jpg Picture 096.jpg 
Picture 097.jpg
תמונות מהמעבורת ממרכז סידני למנלי
המעבורת עוגנת במנלי בחוף שנקרא Manly Cove. לא מדובר כאן על חוף האוקיאנוס המפורסם אלא על חוף מפרץ קטן ושקט בו עוגנים בשלווה כלי שיט רבים. הטרמינל של המעבורת מלא במסעדות, פאבים, מזנוני מזון מהיר וחנויות מזכרות. בין היתר תמצאו שם סניף של מסעדת מקס ברנר. (לדעתי האישית הוא לא מוצלח במיוחד).
ממש ביציאה מהטרמינל נמצא מקום חשוב מאוד – מרכז המבקרים – Tourist Information. מרכז המידע נמצא בתוך מבנה מזכוכית, צמוד ליציאה מטרמינל המעבורת לפני הכביש. אל תפספסו את מרכז המבקרים – תמצאו שם מידע עדכני וחשוב.תמיד כדאי להיכנס ולהתעדכן על אירועים, מופעים, עדכונים ורעיונות לטיולים במנלי והאזור כמו גם בסידני כולה.
רוב התיירים פונים ישר לטיילת שמובילה לחוף מנלי (מידע נוסף בהמשך), אבל אני ממליץ לפנות דווקא ימינה ו/או שמאלה וללכת קצת על הטיילת היפה שמשני צידי הטרמינל. השילוב של המפרץ, הסירות והצמחיה והבתים שמגיעים ממש עד קו המים הוא פשוט מקסים ולדעתי יפה אפילו יותר מהנוף של האוקיאנוס רחב הידיים שבצד השני של מנלי.
 
במרחק של כ- 5 דקות הליכה על הטיילת לכיוון צפון נמצא האקווריום של מנלי. יחסית לאקווריום של סידני, הוא קטן וצנוע יותר, אבל יכול לספק עניין ביום גשום. האטרקציה המרכזית במקום היא האפשרות לצלול עם כרישים בתוך האקווריום תמורת סכום לא קטן. אם אתם לא בעניין של שחייה עם כרישים, הרי שהאקווריום הגדול של סידני שממוקם בדארלינג הארבור (Darling Harbor) יהיה מקום מוצלח יותר להתרשם מיצורי הים של אוסטרליה.  
 
Australia - Sydney - April 2004 095.JPG Ferry-Oceanworld.jpg
מימין לשמאל: טרמינל המעבורת, מבט על ה- Oceanworld מרציף המעבורת והטיילת שמחוץ לטרמינל
The Corso – המדרחוב
כשחוצים את הכביש שנמצא מול הטרמינל (זהירות! לא לשכוח שהנהיגה כאן היא בצד ההפוך והמכוניות מגיעות מכיוונים לא צפויים), מגיעים לאזור התיירים הראשי של מנלי. זהו אזור שנקרא The Corso – מדרחוב שוקק חיים באורך כ-300 מטר שבו תמצאו שלל מסעדות, חנויות מזכרות, אופנת גלישה, צילום וכו`. בתחילת המדרחוב תמצאו גם סופרמרקט Coles חדש, גדול ושימושי אם אתם רוצים לקנות לכם שתייה או חטיפים לדרך מבלי לשלם את המחירים הגבוהים שבמסעדות. המדרחוב הוא מקום נחמד מאוד לטיול – מגוון אנושי גדול הכולל תיירים מכל העולם נמצאים שם ובסופי שבוע שמשיים המקום יכול להיות עמוס מאוד. הטיילת משובצת במזרקות קטנות ונחמדות וגם בכמה פסלים יפים, במיוחד באזור שליד חוף האוקיאנוס. שימו לב שהנסיעה באופניים במדרחוב אסורה. בסופי שבוע תמצאו כאן שוק אמנים קטן, נחמד ושווה ביקור. עוד כדאי לנסות ולהגיע לפסטיבל היין והאוכל שנערך כל שנה במאי-יוני ולפסטיבל הג`אז השנתי שנערך כאן כל שנה באוקטובר.
  Picture 022.JPG   Picture 196.JPG Australia - Sydney - April 2004 104.JPG
תמונות מהמדרחוב. השמאלית העליונה צולמה בזמן פסטיבל הג`אז, אז האזור מלא עד אפס מקום
 
חוף מנלי
בסיום ההליכה הקצרה על המדרחוב תגיעו סוף סוף לחוף האוקיאנוס של מנלי. אזור החוף שנמצא ממש מול הטיילת (The Corso) עמוס בסופי שבוע שמשיים לעייפה בהמוני אנשים. אם הגעתם לכאן כדי להשתזף ולהיכנס לים, כדאי לפנות שמאלה וללכת קצת צפונה, אפילו רק כמה דקות בודדות, ואז יהיה לכם הרבה יותר מקום להתפרש. אם הגלים קצת גבוהים מידי, כדאי אפילו יותר להמשיך לכיוון שלי ביץ' (פרטים בהמשך). 
שמה של מנלי יצא למרחוק בין היתר בזכות גלישת הגלים. תרבות הגלישה כאן זה משהו יוצא דופן וכבר הקדשתי לכך רשומה בעבר – כבר משעות הזריחה המאוד מוקדמות מגיעים גולשים וגולשות חטובים וחטובות, מתלבשים ברחובות הצדדים בחליפות צלילה ורצים יחפים עם הגלשן אל הים. זה לא נראה מוזר כל כך בחום של הקיץ, אבל זה קורה גם בשיא החורף, בקור, בסופות ותוך גשם שוטף.  חובבי הגלישה ימצאו במנלי מגוון חנויות לציוד גלישה ולתרבות גלישה – תמונות, סרטים, גלשנים, בגדים, ציוד, חליפות ועוד. בכל סוף שבוע, במיוחד בקיץ, מתמלא החוף בגולשים מכל המינים והגילים ויש גם תחרויות גלישה רבות. תמצאו כאן גם קורסים לגלישה לרמות שונות – מבתולים גמורים בתחום ועד למקצוענים. אם אי פעם רציתם לנסות את העניין, זה המקום להתחיל. 
Manly Beach1.jpg Surfer in Manly.jpg
 Manly Beach2.jpg Manly Beach4.jpg
 Manly Market - Jazz Festival.jpg Manly Sunrise.jpg
Panorama - Manly Beach.JPG
תמונות מחוף מנלי, כולל תמונה של הזריחה ומימין לה שוק על הטיילת בזמן פסטיבל הג`אז השנתי
 
חוף "שלי" – Shelly Beach
רוב התיירים נשארים על החוף הראשי ליד המדרחוב ומשם חוזרים ישר למעבורת. אבל למנלי יש עוד הרבה מה להציע. אם תפנו ימינה, הליכה של כ- 10 דקות על הטיילת שעל החוף לכיוון דרום – מערב תוביל אתכם לאחד המקומות הכי יפים במנלי – חוף שלי (Shelly Beach). הדרך מתפתלת על טיילת יפהפיה לאורך חוף סלעי ויפה כשמצד ימין בתי יוקרה משקיפים מהמצוק ומסביבם צמחיה טרופית עשירה. הטיילת כולה היא שמורת טבע שנקראת Cabbage Tree Reserve והיא סלולה וקלה להליכה גם לילדים ומבוגרים. בערך באמצע הדרך תגיעו לבריכת מי ים מלאכותית שמתמלאת במי הגיאות ומאפשרת רחצה בטוחה ונוחה. בקצה הבריכה עומד פסל יפה שמקל על הזיהוי של המקום מרחוק, כפי שאפשר לראות בתמונות. המשיכו בדרך ושימו לב לפסלים הקטנים של חיות האופייניות לשמורה – דגים, זן מיוחד של פינגווינים שפעיל בעיקר בלילה, סוסי ים מזן נדיר ומיוחד, תמנון מקומי ועוד, בנוסף תמצאו שם פסלים של גולשים, צוללנים וכו`. הפסלים הקטנים האלה פזורים לאורך הטיילת לקראת אזור חוף שלי.
South Manly Beach.jpg Manly to Shelly Beach.jpg
Shelly Beach from a distance.jpg Pool on Marine Parade2.jpg
Seawater Pool.jpg Pool on Marine Parade.jpg
Sea Snail Statue.jpg IMG_7022.JPG
הטיילת לחוף שלי היא אחד המקומות היפים במנלי. בין היתר תמצאו שם בריכת מי ים מיוחדת ומגוון פסלים שמייצגים את הטבע שבמקום
 
חוף שלי עצמו מוגן כמעט לחלוטין מהגלים שמגיעים מהים הפתוח בגלל המבנה הייחודי של המפרץ. עובדה זו הופכת אותו לחוף אידיאלי לילדים ולצוללנים כאחד. על החוף תמצאו מתקן לברביקיו (השם האוסטרלי למנגל) שמאפשר לעשות מסיבות חוף נחמדות. במקום פועל בית קפה עם אוכל מהיר ולא ממש איכותי כמו גם מסעדה יוקרתית למדי. אפשר לעשות טיולים רגליים לאורך המצוק ואפשר להנות מהחוף הקסום הזה ומהנוף הפנורמי של מנלי במשך שעות ארוכות. כאמור במקום יש פעילות ענפה של צוללנים ואפשר להצטרף לאחד מקורסי הצלילה במקום או לצלילה עם בלונים/ שנורקלים. זה מקום מצוין לחפש בו סרטנים וקונכיות, לתת לילדים להשתולל במים ולהנות מאחד החופים הקסומים ביותר שתמצאו בעולם.
תוכלו למצוא מידע נוסף על החוף ועוד כמה תמונות ברשומה הזו שהקדשתי לשלי ביץ' בבלוג. 
Shelly Beach.jpg Shelly Beach2.jpg
Shelly Beach - Boats.jpg Shelly Beach - Divers.jpg
Shelly Beach - Look on Manly.jpg Sunset over Manly.jpg
חוף "שלי"
 
תצפית לאוקיאנוס
מאחורי חוף שלי תמצאו שביל (ומדרגות) שעולים בעלייה תלולה וקצרה אל שלוש נקודות תצפית מרהיבות ביופיין. זהו הקצה של פארק לאומי גדול והנוף שם באמת עוצר נשימה – האוקיאנוס נפרש למרחבים והמצוקים הדרמטיים נותנים אווירה מיוחדת. אם תלכו לאורך המצוק לצד שמאל תגיעו לשביל עפר שכולל כמה מדרגות. הוא מוביל לתצפית היפה ביותר באזור הזה שממנה ניתן לראות את כל מנלי ואת החופים הצפוניים עד האופק. בשעות השקיעה השמיים נצבעים בוורוד וכתום והופכים את המראה ליפה אף יותר. בעונת הנדידה אפשר לראות מכאן לוויתנים שעוברים ליד החוף המזרחי של אוסטרליה. הלוויתנים נודדים צפונה בחודשי החורף – יוני ותחילת יולי וחוזרים לכיוון אנטרקטיקה בקיץ, בין דצמבר לפברואר. למידע נוסף על נדידת הלוויתנים, לחצו כאןאל תוותרו על התצפיות האלה, במיוחד אם אינכם מתכוונים להגיע לפארק North Head, עליו אפרט בהמשך.
Viewpoint above Shelly Beach - Cliffs.JPG Outlook -Bower St - Day.jpg
Viewpoint above Shelly Beach.JPG Viewpoint above Shelly Beach - Fishing.JPG
Viewpoint above Shelly Beach - Ocean.JPG Outlook -Bower St2.jpg
תצפית לאוקיאנוס מרחוב Bower מעל חוף שלי
 
חוף מנלי לכיוון צפון – North Steyne ו- Queenscliff
אם נחזור ליציאה מהמדרחוב הגדול – ה- Corso, הרי שהליכה לצד השני (כיוון צפון) על הטיילת שעל החוף ונקראת גם North Steyne, תוביל אתכם לכמה מקומות מעניינים אחרים – ראשית תגיעו לאזור שבו יש רשתות למשחק כדורעף. במקום יש קורסים ללימוד וגם הרבה מאוד קבוצות שמשחקות. ובסופי שבוע תמצאו שם אוהל ירוק שכתוב עליו בגדול "Learn to play" שם ישמחו לתת לכם טיפים וכנראה גם לצרף אתכם לאחת הקבוצות.
אם תמשיכו עוד כעשר דקות עם הטיילת, לאורך מדשאות, מגרשי משחקים לילדים ועוד, תגיעו בקצה לחוף Queenscliff שהוא למעשה הקצה הצפוני של חוף מנלי. אם ממשיכים בשביל לאורך הים ועוברים מתחת לגשר, הרי שאחריו תגלו את פארק הינקלר – Hinkler Park. זהו שפך של נחל עם פארק נחמד בצידו. מכיוון שמותר לשחרר כאן כלבים, יש כאן די הרבה הולכים על ארבע שמשחקים במים ובדשא. באזור יש גם שביל הליכה/ ג`וגינג, מגרש משחקים לילדים, ואזור נחמד לפיקניק רגוע. אם תמשיכו לאורך הנחל תגיעו ללגונה של מנלי (Manly Lagoon).
 
Manly - North Stayne 2.jpg North Stayne Park.jpg
Australia - Sydney - April 2004 121.JPG IMG_8299.JPG
Picture 079-1.JPG Picture 081-1.JPG
North Stayne ו- Hinkler Park
פארק North Head
אחד המקומות שרוב התיירים מפספסים הוא פארק North Head שנמצא במרחק כמה דקות נסיעה בודדות ממרכז מנלי. מדובר על מרחק קצר מאוד – כשני קילומטרים בלבד, אבל העלייה תלולה מאוד. עלייה ברגל או באופניים היא אפשרית אך מאתגרת במקצת. תמיד אפשר לקחת מונית ואני מנחש שלא מדובר על יותר מ- $15-10$ לכל כיוון. בחברת המוניות המקומית יש נהגים מאוד נחמדים (מנסיון!) והם גם מגיעים מהר יחסית לכל מקום באזור. הטלפון שלהם הוא 131668 (כן, רק 6 ספרות – אפשר להתקשר מכל טלפון, גם סלולרי). 
פארק North Head הוא פארק לאומי גדול למדי על השטח שבו נמצא הפתח הצפוני של מפרץ סידני. לאורך הדרך יש כמה תצפיות עוצרות נשימה – באחת מהן ניתן להשקיף על המפרץ כולו שבמיוחד בסופי שבוע מלא באלפי כלי שיט שונים ועל סידני – הפרברים המזרחיים, מרכז העסקים הראשי (CBD), בית האופרה ועוד. מראה פנורמי שכזה לא רואים בכל יום!
Sydeny view - North Head2.jpg  Sydeny view - North Head.jpg
Sydeny Panoramic view - North Head.jpg
Picture 023.JPG
התצפית הדרומית מפארק North Head
 
במרחק של כמה דקות הליכה מאזורי התצפית תמצאו חניון גדול שממנו ניתן לגשת למסלול הליכה מעגלי סלול. שימו לב – החנייה בתשלום באמצעות מכונות תשלום אוטומטיות שנמצאות במקום. לא כדאי לקחת סיכון עם הפקחים שמסתובבים במקום מידי פעם. מסלול ההליכה קל בכל גיל ובעל גישה גם לנכים ועגלות. כאמור גם כאן תגיעו לכמה נקודות תצפית מרשימות במיוחד על האוקיאנוס, חלקן פונות לכיוון דרום – למרכז סידני וחלקן לאוקיאנוס הפתוח שמצפון.
למקום יש חשיבות מסורתית מיוחדת לאבוריג`נים שחיו כאן במשך עשרות אלפי שנים. כאן הם היו מתכנסים בכל שנה כדי לצוד את עש הבוגונג (Bogong) הגדול שנודד עם בוא הקיץ. 
 
Cliff view - North Head.jpg
IMG_6397.jpg IMG_6401.jpg
פארק North Head
קניון ווארינגה – Warringah Mall
במרחק נסיעה קצר של כ- 10 דקות מחוף מנלי על רחוב פיטווטר (Pittwater) נמצא קניון ווארינגה (Warringah Mall). זהו קניון גדול ונחמד לאוהבי השופינג האוסטרלי. הייחוד של הקניון הוא בכך שהוא מותאם לסגנון החיים האופייני לתושבי האזור ולכן הוא פתוח למחצה. תמצאו שם חנויות אופנה, רשתות, מתנות, אלקטרוניקה, מוצרים לבית ועוד שלל חנויות שהייתם מצפים למצוא בקניון אוסטרלי. זה בהחלט מקום נחמד לבלות בו כמה שעות ולעשות קניות. החנייה חינם בשלוש השעות הראשונות.
October2007 046.JPG October2007 051.JPG
October2007 049.JPG October2007 043.JPG
October2007 048.JPG October2007 053.JPG
קניון ווארינגה – חווית קניות ייחודית
 
פארק "סכר מנלי"
נקודה אחרונה ששווה אזכור היא פארק סכר מנלי (Manly Dam). גם לכאן תגיעו ככל הנראה ברכב או באופניים מהחוף (כ- 7 דקות נסיעה ממנלי). הסכר שעל הנהר יוצר אגם קטן ונחמד שמסביבו שביל אופניים מפורסם ומאתגר (לאופני שטח). במקום יש תצפיות יפות והרבה מאוד ציפורים מסוגים שונים. יופי של מקום לפיקניק הרחק מגדודי התיירים שפוקדים את החוף.
Picture 193.JPG Manly Damn Park.jpg
פארק סכר מנלי
בעלי חיים וציפורים במנלי
מנלי, כמו חלקים אחרים בסידני, מחוברת מאוד לטבע. מעבר לנופים עליהם הרחבתי בכתבה, יש כאן גם המון בעלי חיים ובעיקר בעלי כנף. עצי האורן המקומיים שנקראים Norfolk Pine Trees מלאים בתוכים, בעיקר מסוג קקדו ו"לורי קשת בענן" (Rainbow Lorikeet). אלה תוכים צבעוניים מאוד ויפהפיים. כל ערב לקראת השקיעה המוני תוכים מתגודדים על העצים ומנסים למצוא מקום לישון. המהומה רבה – הם עושים רעש מחריש אזניים ממש, אבל הרעש משתלב היטב בשלווה של שעת השקיעה. כמעט בכל יום מגיעים אלינו למרפסת כמה תוכים כאלה, לפעמים כמה בודדים ולפעמים להקה שלמה. הכמות הגדולה ביותר שראינו הייתה כ- 25 תוכים על המרפסת הקטנה שלנו. הם אוכלים לנו ממש מהיד, מטפסים לנו על הכתף ועל הראש ומאוד משמחים את הילדים וגם אותנו. 
בנוסף תמצאו כאן המוני ציפורים מסוג קקדו שנפוץ מאוד באוסטרליה. הקקדו הוא ציפור גדולה למדי ובד"כ תמצאו אותה משקיפה מלמעלה על הנעשה ברחוב. הם מסתובבים על הגגות ועל עמודי חשמל ולעתים קרובות מסתובבים על הדשא ליד הים. כך גם הקוקברה – ציפור גדולה יחסית ויפה מאוד שבזמנה החופשי זוללת חרקים. הם נקראים קוקברה צוחק על שם הקול הייחודי שהם משמיעים וגם הם נפוצים בכל האזור. יש כאן עוד מינים רבים של ציפורים כמו ה'מג פאי' דמוי העורב (שהקדשתי לו רשומה נפרדת), ציפורי מים כמו ה" Little pied cormorant" וציפורים אחרות כמו "יונק הדבש של הולנד החדשה", שתי האחרונות מופיעות בתמונות למטה.
מבחינת בעלי חיים המבחר מצומצם יותר – זה בכל זאת אזור עירוני כך שאין כאן קואלות או קנגורו חופשיים, אבל אם אתם בעניין של חיות אוסטרליות, אתם יכולים למצוא כאן מגוון די גדול של חרקים אוסטרלים גדולים – חיפושיות, עכבישים, עש הבוגונג שעובר כאן בעונת הנדידה וכו'. יש כאן גם חיות כיס – פוסומים רבים מסתובבים ברחובות ובפארקים בשעות הלילה, חיית כיס קטנה ונדירה שנקראת Bandicoot אותה אפשר למצוא בעיקר באזור North Head, לטאות גדולות שנקראות Water Dragons שאותם תמצאו בד"כ באזור שלי ביץ', המוני סרטנים וחיות מים אחרות כולל דולפינים ולוויתנים. אם יהיה לכם מזל תיתקלו ב- Echidna (סוג של חיית כיס שמזכיר מאוד קיפוד אוסטרלי) ובחיות אחרות. 
IMG_8283.jpg Laughing Cookaburra 2.jpg
New Holland Honeyeaters - North Head 3.jpg Picture 006.JPG
Parrots - Rainbow Lorikeet3.jpg Parrots - Rainbow Lorikeet.jpg
Picture 309.jpg Spider in Sydney.jpg
לסיכום, מנלי היא אזור מגוון ומקסים שאפשר לבלות בו כמה שעות, כמה ימים או כמה שנים. אם תגיעו כדאי לקחת בחשבון שמזג האוויר עלול להיות גשום, גם בקיץ, כך שכדאי לברר את התחזית מראש. בנוסף רוחות עזות מנשבות לפעמים בשעות אחר הצהריים ולכן כדאי להגיע בשעה מוקדמת יחסית. חשוב לבוא עם קרם שיזוף כנגד השמש האוסטרלית וכדאי להישאר בצל בין 12:00 ל- 14:00.
מעניין לראות את המקום בזריחה – בסביבות השעה 6 בבוקר, אז הים מתמלא בגולשים והטיילת מלאה באנשים שעושים ספורט ויוגה. גם בשקיעה כדאי להיות כאן, אז השמיים משנים את צבעם וקולם של התוכים מכל העצים ממלא את החוף. במילים אחרות, שווה להגיע לכאן לפחות לכמה ימים. אני מבטיח לכם שלא יהיה משעמם…
קישורים ומידע נוסף
האתר הרישמי של מועצת מנלי – מידע שימושי רב אודות האטרקציות התיירותיות באזור, אירועים מיוחדים, תחבורה, שירותים שונים ומידע נוסף כולל חדשות מעודכנות. שווה ביקור!
* פורטל בנושא מנלי והאזור – ManlyAustralia.com.au
* מסלול ההליכה המפורסם – Manly to Spit – פירוט המסלול.
מידע סטטיסטי אודות מנלי – מידע אודות הפרבר והתושבים כולל מחירי דירות, נתונים דמוגרפים ועוד.
הרשומה הזו הופיעה במקור בבלוג הישן שלי. עשיתי לא מעט שינויים, עדכונים והתאמות כדי להפוך אותה לעדכנית ורלוונטית.
מודעות פרסומת

אודות amnoncarmel

Researching the connection between future technologies and humanism for over a decade. Learning and teaching as much as possible about people, technology, history, science, cultures and focusing on futurism. I am fascinated by the influence of science and technology on our lives in the past, present and future.

»

 1. yara113 הגיב:

  WOOOOOOOOOOOOOOO
  בכף הייתי חוזרת לשם. מקום מהמם ביופיו. והצילומים של בעלי החיים נהדרים.
  אם רק יכולתי הייתי עוברת לסידני. למרות שיש בה רחובות תלולים. הבעיה שבגילי ה|"צעיר" לא אקסל את הקצבאות שאני מקבלת כאן ולא את הרכב העזרה ועוד.
  לא פשוט אחרת הייתי עושה בדיוק כמוך.
  תודה לרשומה מקסימה.
  חג שמח

 2. עדיין בישראל! הגיב:

  עוד פוסט מדהים שגורם לי לשאול: מה אני עדיין עושה כאן?…
  תודה!!!, אחלה מידע שאני בטוח ישמש אותנו כשנגיע…

 3. עופר D הגיב:

  באמת יפהפה! תודה.
  מקווה שייצא לי מתישהו לבקר שם, אצלכם ביבשת.

  סופ"ש מהנה לך, ידידי

 4. orlyipn הגיב:

  עכשיו אחרי שהייתי, המפות מסתדרות לי 🙂
  תודה שוב לגבי, הילדים חזרו עייפים אך מרוצים ועגלה מתאימה נרכשה מיד למחרת!
  עכשיו אנחנו כבר חזרה ב WA ומיד מתפנה לקרוא על חוויותכם מקנברה.
  מקווים לראות אתכם כאן.

  • amnoncarmel הגיב:

   היי אורלי,
   באמת חבל מאוד שלא יצא לנו להיפגש בסוף. זה ממש פספוס אחרי כל השנים שבהם אנחנו מנסים להיפגש!
   אבל אני שמח שיצא לך לפחות להנות עם המשפחה במנלי. באמת מקווה להצליח להיפגש כשנגיע לפרת׳ ובתקווה זה יהיה בעתיד הנראה לעין…

   יום מצוין!

   אמנון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s